Wokół stołu

Z badań i ankiet przeprowadzonych wśród gości wynika, że wolą oni przyjęcia (np. weselne) i bankiety, na których miejsca są z góry ustalone, gdyż pozwala to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji (np.: wyścigu po miejsca, rezerwowania krzeseł płaszczami, braku miejsca wśród znajomych, itd.).

W związku z tym zachęcamy do przygotowania szczegółowego planu rozsadzenia gości przy stołach, chociaż wiemy, że czasami może to być niemałym wyzwaniem. Mamy nadzieję jednak, że poniższy poradnik wraz z naszą aplikacją (goscieprzystole.pl/plan) znacznie ułatwi Państwu to zadanie.

Zasady ogólne

Na przyjęciach gości rozsadza się według hierarchi zajmowanych stanowisk (spotkania biznesowe) lub według wieku (przyjęcia rodzinne, wesela) rozpoczynając od miejsca honorowego.

Zatem najpierw należy sprawdzić ustawienie stołów w sali i ustalić, które miejsce będzie honorowym:

 • Na przyjęciach rodzinnych będzie to miejsce naprzeciwko gospodarza, na długim boku stołu, gdy wszyscy goście zasiądą przy jednym stole, lub obok gospodarza, gdy stoły są ustawione np. w podkowę.
 • Na spotkaniu biznesowym będzie to miejsce centralne z dobrym widokiem na wejście do sali.

Przy rozsadzaniu pozostałych gości warto pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad:

 • Osoby z tej samej rodziny powinny siedzieć razem, w grupach podobnych wiekowo. To samo dotyczy znajomych, którzy razem pracują. Ludzie zazwyczaj czują się lepiej w towarzystwie osób, które znają, są w zbliżonym wieku i mają podobne zainteresowania. Wyjątkiem są osoby będące ze sobą w konflikcie - należy je usadzić je jak najdalej od siebie.
 • Małżonkowie powinni zasiadać zawsze przy jednym stole, przy którym mogą siedzieć również ich małe dzieci. Dla dzieci starszych można przygotować osobny stolik, z grami, zabawkami lub akcesoriami do rysowania.
 • Jeżeli na przyjęcie (np. weselne) przybywa duża grupa przyjaciół, która musi być podzielona (chociażby ze względu na ograniczoną pojemność pojedynczego stolika), należy podzielić ich na pół i wypełnić pozostałe miejsca przy stolikach innymi gośćmi. W ten sposób nikt nie będzie się czuł wyobcowany.
 • Ostrożnie należy wybierać miejsca dla singli, warto zastanowić się (biorąc pod uwagę ich charakter), przy jakim stole czuliby się najlepiej: z innymi singlami, czy może przy stole z kilkoma parami. Natomiast trzeba unikać posadzenia singla (jednego lub dwóch) przy stole z samymi parami.
 • Należy unikać stołów, przy których będą siedzieli tylko goście, którzy się nie znają.
 • Młodsze osoby można posadzić bliżej orkiestry i parkietu, starsze natomiast w miejscu, gdzie jest trochę ciszej.
 • Goście powinni być poinformowani przy jakim stole jest ich miejsce na przykład poprzez małe karteczki umieszczone na stoliku przy wejściu: "Pan i Pani Kowalscy, stolik nr 5".
 • Można również umieścić bilety na miejscach docelowych i gościom przekazać tylko numer stolika lub miejsce, w które powinni się udać.

Dodatkowe aspekty, o których warto pamiętać:

 • Mogą zdarzyć się sytuacje, w których pomimo Państwa najlepszych chęci, niektórzy goście będą niezadowoleni z zajmowanych miejsc. Postarajcie się wtedy dyskretnie znaleźć im inne miejsce. Jeżeli będzie to niemożliwe, nie przejmujcie się tym - niestety nie da się wszystkich uszczęśliwić.
 • Można wygospodarować odrobinę wolnej przestrzeni w rozplanowaniu stołów, co pozwoli na elastyczność np. w przypadku przybycia niespodziewanych gości lub sytuacji opisanej w punkcie poprzednim.

Przyjęcie weselne

Planowanie rozsadzenia gości na przyjęciu weselnym należy zacząć od głównego stołu, przy którym zasiądą Państwo Młodzi.

Może to być:

 • stolik przygotowany specjalnie tylko dla nich,
 • stolik dla Państwa Młodych i świadków,
 • jeden długi stół, przy którym zasiądą również inni goście.

Zazwyczaj Panna Młoda siedzi po prawicy Pana Młodego, dalej rodzice, świadkowie i pozostali najważniejsi goście, na przemian kobiety i mężczyźni.

Przyjęcie weselne, stół główny, rozsadzenie gości

W przypadku, gdy dla Państwa młodych został przygotowany osobny stolik, należy przygotować również stół honorowy, przy którym zasiądą rodzice młodej pary, dziadkowie i inne najważniejsze na weselu osoby. W przypadku dużej liczby osób, które miałyby przy takim stole usiąść, można rozważyć utworzenie dwóch stołów honorowych: jednego dla rodziny Panny Młodej i drugiego dla rodziny Pana Młodego.

Przyjęcie weselne, stół honorowy, rozsadzenie gości

Proponowane ustawienia stółów:

 • W podkowę
  Przyjęcie weselne, ustawienie stołów w podkowę
 • W kształcie litery T
  Przyjęcie weselne, ustawienie stołów w kształcie litery T
 • Wiele długich stołów
  Przyjęcie weselne, ustawienie z wieloma długimi stołami
 • Stoły okrągłe
  Przyjęcie weselne, ustawienie ze stołami okrągłymi

Udanego przyjęcia!